Şimdi İletişime Geçin!

Kuka Ağacının ve Kuka Tesbihlerin Özellikleri

kuka tesbihlerin özellikleri

İnsanlar tarafından en çok tercih edilen tesbihler kuka tesbihlerdir. Kullanılması çok tercih edilen ve kuka ağacından yapıldığı bilinen bu tesbihlerin ve ağaçların özellikleri insanlar tarafından merak edilmektedir. tesbihler ve tesbihin yapımında kullanılan ağacın özellikleri şu şekildedir.

Kuka Ağacı Nedir?

Kuka ağacı Hindistan, Güney Amerika ve Endonezya gibi bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Nadir olarak görülen ağaç türlerindendir. Yetiştiği ülkelerde uzun yıllardan beri kullanılan bu ağaç sert bir yapıya sahiptir. Ağacın Hindistan cevizini andıran meyveleri vardır. Meyvelerin kabuklarının kullanımıyla tesbih yapılmaktadır. Bu tesbihler ağacın yetiştiği yerlerde çok tercih edilir. Aynı zamanda Türkler tarafından da yaygın olarak kullanılır.

Kuka Ağacının Özellikleri

Tropikal bölgelerde yetişen bir ağaç olan kuka ağacının sert ve dayanıklı bir yapısı vardır. Ağacın sertliği yanı sıra üzerinde yetişen meyveler ve yapraklarda oldukça serttir. Kuka ağacı uzun boylu ağaç türlerindendir. Sıcak iklimleri seven bir ağaçtır. Bu yüzden Türkiye sınırlarında yetişmez. Ağacın rahatlatıcı ve dinlendirici bir özelliği vardır. Kuka ağacı eski dönemlerden beri yetiştirilen ve çeşitli amaçlarla kullanılan bir ağaçtır. 

Özellikle ağacın mikropları kırıcı bir etkisi olduğu bilinir. Bu amaçla da ilaç sektöründe kuka ağacı kullanılır. Osmanlı devleti zamanında kuka ağacı insanların hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Kuka ağacı ilaç sektöründe kullanımının yanı sıra takı ve süs eşyası yapımında kullanılır. En yaygın kullanımı ise tesbih yapımıdır.

Kuka tesbihler

Kuka tesbihler kuka ağacından yapılan tesbihlerdir. Bu tesbihlerin yapımında kuka ağacının Hindistan cevizine benzeyen sert kabuklu meyvesi kullanılır. Ağacın meyveleri toplanır ve işlenerek tesbih boncuğu haline getirilir. Meyvenin kabukları kaygan bir yapıda olduğu için işlenebilme özelliği vardır. Bu sebeple tesbih boncukları üzerine çeşitli motifler işlenebilir. 

Özellikle gümüş işlemeli kuka tesbih yapılır. Kuka tesbihlerin işlenmesi makinelerle yapılabildiği gibi günümüzde el emeği ile bu kabukların işlenerek tesbih haline getirilmesini sağlayan ustalarda vardır. Kuka ağacının mikroptan arındırdığı bilindiği için kuka tesbihler mikroptan korunmak amacıyla kullanılır. 

Bu inanıştan dolayı Osmanlı devleti zamanında doktorlar mikroplardan korunmak için kuka ağacından yapılmış olan tesbihleri kullanmışlardır. Bu sebeple de insanlar asırlardır bu tesbihleri kullanırlar ve kuka tesbihler insanlar tarafından en çok tercih edilen tesbih çeşitleri arasında yer alır.

Kuka tesbihlerin Özellikleri

Günümüzde kuka tesbihler insanlar tarafından yaygın kullanılır. Kullanımın bu kadar yaygın olmasının sebebi kuka tesbihlerin sahip olduğu özelliklerdir. 

Kuka tesbihlerin tercih edilmesini sağlayan özellikleri şunlardır;

 • Kuka tesbihler sert yapılı ve dayanıklı tesbihlerdir.
 • Dayanıklı oldukları için uzun yıllar kullanılabilirler.
 • tesbihlerin zaman içinde renk değiştirme özelliği vardır. Bu sayede sürekli kullanıldıklarında renkleri koyulaşır.
 • Avuç içine en uygun olan tesbihler kuka tesbihlerdir.
 • Kuka tesbihlerin yapımında kullanılan kabuklar işlenebilen kabuklardır. Bu sebeple kabuklar üzerine çeşitli motifler işlenebilir.
 • Kuka tesbihlerin rahatlatıcı bir etkisi vardır. İnsanların sakinleşmesini ve stresten uzaklaşmasını sağlarlar.
 • Kuka tesbihlerin ellerde yaşanan terleme olayını azaltıcı etkisi vardır.
 • Kuka tesbihler koyu kahverengi ya da sarı gibi renklerde üretilebilirler.
 • Kuka tesbihler güzel kokuya sahip olan tesbihlerdir.
 • Bakım gerektirmeyen tesbih türlerindendir.
 • Kuka tesbihlerin boyanmasına gerek yoktur. Çünkü kullandıkça renkleri değişir. Ancak yine de boyanmak istenilirse Hint kınası ve ceviz yağı kullanılarak boyanabilir.
 • Rengi koyu olan kuka tesbihler daha değerli olan tesbihlerdir. Çünkü bu tesbihlerin değeri karardıkça artmaktadır.

Bu kadar çok özelliğe sahip olan tesbihlerin yapımında kullanılan kuka ülkemizde ithal edilir. Kuka ağacının meyvesi ithal edilerek ülkeye getirilir ve işlenerek tesbih boncukları üretilir. Firmalar farklı tarzlarda kuka tesbih üretimleri yaparlar. Birçoğunda farklı motifler vardır.

Kuka tesbihlerin Tarihi

Kuka tesbihlerin tarihi Türklerin atası olan Osmanlılara dayanır. Osmanlı devleti zamanında kuka tesbihlerin kullanıldığı bilinir. O dönemdeki doktorların mikroptan arınmak için bu tesbihleri kullandıkları edinilen bilgiler arasındadır. 

Ayrıca o zamanlarda kuka tesbih kullanmayan doktorların doktor olarak insanlar tarafından kabul edilmediği görüşleri de bulunur. Bunun dışında kuka tesbihlerin yapılmasını sağlayan kuka meyvesinin ilaç olarak kullanılıp Osmanlı zamanında insanların iyileştirildiği bilgisi de vardır. Bu sebeple insanlar bir Osmanlı geleneği olan kuka tesbihleri kullanırlar. 

Ayrıca bu tesbihlerin mikrop arındırıcı, sakinleştirici ve stresten uzaklaştırıcı etkileri olduğunu bilerek kullanmayı tercih ederler.

 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.